SON DAKİKA

Kur'an – Hadis – Sünnet – Huzurbahçesi

Gençlerin Sahip Olması Gereken 8 Özellik

Gençlerin Sahip Olması Gereken 8 Özellik
Bu haber 12 Aralık 2017 - 11:33 'de eklendi ve 399 views kez görüntülendi.

İslam dini gül devrinde tüm dünyaya yayılırken bayrağı taşıyanlar daima gençlerdi. Gençlerin ihlası ve Allah (c.c.)’ın yardımıyla islam sedası tüm dünyaya ulaştı. Peygamber efendimiz Hz Muhammed ( s.a.v.) bu nedenle geçlere ayrı bir önem vermektedir. Peki gençlerde olması gereken özellikler nelerdir?

1-) Bir Gün Gençliğin Gideceğini Bilerek Hareket Etmek

Sizdeki gençlik kat’iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup, başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette, kendi lezzetinden çok ziyade belâlar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz, o gençlik mânen bâki kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak. ( Said Nursi)

2-) Ahirette gençliğinden Sorguya Çekileceğini Bilip Gençliğini O Düşüncede Harcamalı

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifte buyuruyor ki: ‘’ İnsan kıyamet günü beş şeyin hesabını vermeden ayağını kıpırdatamaz: Ömrünü nerede geçirdiğini, gençliğini nasıl tükettiğini, malını nereden kazanıp nerede harcadığını ve ilmi ile ne amel ettiğini.’’

3-) Amelinizde Rıza-yı İlâhî Olmalı

Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için, bu hizmette, doğrudan doğruya, yalnız Cenâb-ı Hakkın rızasını esas maksat yapmak gerektir. (Said Nursi)

4-) Nefsini Günahlardan Arındırmalı

Nefsini günahlardan arındıran, kurtuluşa ermiştir. Nefsini günaha daldıran ise hüsrana düşmüştür.” (Şems Sûresi, 91:9-10.)

5-) Müslüman Genç Yes’e Düşmemeli

Müslüman gence umutsuzluk yakışmaz. Umut dolu olmalı, hem dünya için hem de ahiret için umut dolu yaşamalı. Yaşarken hayata tutunmalı, ölünce de imana sımsıkı yapışmalı. Dünya hayatında perişan olsa, ezilse, hor görülse de bir gün İslamın sedasının yine gül devrindeki gibi tüm dünyaya ulaşacağını bilerek, umut ederek ve bunun için var gücüyle çalışarak ömrünü tüketmeli. Karıncanın ateşteki Yusuf (a.s.)’a su taşıdığı gibi. Mükafatını sadece Allah (c.c.)’dan bekleyerek dünyada beklentisizi olarak.

5-) Mümin Genç Daima Tevbe Etmeli

‘’Allah (c.c.) kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kişilerin tüm günahlarını bağışlar.’’ (Nisa, 4/48,116)

Allah (c.c.) yukarıdaki ayette tevbe edenlerin tevbesini kabul edeceğini anlatıyor. O zaman her insanın hataya düşecebileceğini bilip günahları tevbe etmek için bir fırsat görerek imana sarılıp bir daha işlememecesine içten gelerek tevbe etmeli.

6-) Haramlardan Uzak Durmalı

” Biz bir haramı işlememek için kırk helalden vazgeçerdik…” buyurmuşlar Hz. Ebubekir (r.a.) efendimiz. Mümin genç ise bir haram için ebedi olan cennetten vazgeçiyor. Değermi kısa ömürde işlenen haramlarla Cennetin kaybedilmesi.

7-) Kendisi İçin İstediğini Mümin Kardeşi İçin de İstemeli

” Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir mümin yoktur ki melek de: ‘’Bir misli de sana olsun’’ demesin.” (Müslim, Ebu Davud)

‘’Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedik.e mükemmel bir şekilde iman etmiş olamaz.’’ (İmam Ahmet b. Hanbel)

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA