SON DAKİKA

Kur'an – Hadis – Sünnet – Huzurbahçesi

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?
Bu haber 02 Kasım 2017 - 12:30 'de eklendi ve 410 views kez görüntülendi.

Tövbe namazını anlatmadan önce tövbe namazı niçin kılınır konusunda bilgi verelim. Her insanın hayatı boyunca tövbe namazına ihtiyacı vardır.

İnsanlar yaradılış itibari ile günah işlemeye çok müsait varlıklardır. Allah u Teala insanları yer yüzündeki en şerefli varlık olarak yaratmıştır. Öyle ki, yer yüzünde hiç bir varlığa vermediği pek çok sıfatı insanların üzerinde tecelli etmiştir.

Tövbe Etmenin Önemi Nedir?

  • Günah işlemiş veya günahsız olsun tövbe istiğfar etmek ibadettir. Sevgili Peygamberimizin geçmiş ve gelecekteki bütün günahlarının affedildiği müjdesine rağmen günde 70 bin defa tövbe istiğfar ederdi.
  • Allah u teala sonsuz şevkat ve merhametinden dolayı kullarını hep bağışlamak ister. Tövbe eden kulunun tövbesinden dolayı çok sevinir.
  • Kul gaflete düşerek veya istemeden günaha işlerse hemen tövbe ipine sarılmalıdır. Çünkü Allah u Teala kullarının her günah işlediklerinde hemen tövbe etmelerini ister. Bunu yüce Allah Kuran’ı Kerim de şu şekilde buyurmaktadır. ‘‘Şeytan seni bir kötülüğe sevk etmek girişiminde bulunursa hemen Allah’a sığın”(fussilet) (41) (36)
  • Bir gün Peygamber Efendimiz, Bilal i Habeş Hazretlerini yanına çağırdı ve şöyle buyurdu. Ya Bilal hangi amelinden dolayı benden önce cennete girdin? Dün gece önümde senin ayak seslerini duydum. Hazreti Bilal efendimiz ise şu şekilde cevap verdiler.’Ne zaman bir günah işlesem hemen kalkar ve iki rekat namaz kılarak, Rabbim den günahımdan dolayı beni affetmesini isterim ” dedi Bu cevabı alan Sevgili Peygamber efendimiz (s.a.v)  ise, işte bu amelinin sayesinde buyurdular.
  • Günahından dolayı tövbenin kabul olması için günah işleyen kulun, gerçek manada üzülmesi pişman olması ve Allah u Teala ya tam bir teslimiyetle tövbe ederek bir daha bu günahı işlemeyeceğine söz vermesi gerekir. Akabinde ise hiç bir sebepten dolayı tövbe ettiği günaha yaklaşmaması, o günaha teşvik edecek yaklaşımlardan bile titizlikle kaçınması gerekir. Ancak bu şekilde gerçek manada tövbe etmiş sayılır. Eğer tekrar günaha dönerse eski günahları tekrar yazılır ve ettiği tövbeler de boşa gider. Yani diyelim ki, yıllarca içki içmiş bir insan sonradan pişman olsa, tövbe ederek içkiyi bıraksa, yıllarca ağzına sürmeden yaşasa ve bir gün her hangi bir sebeple veya bir gaflet anında, bir yudum içki bile içse tövbesi bozulur. Tövbe etmeden önceki günahları da tekrardan yazılır.
  • Kul günah işlediği zaman günahta ısrarcı olmayıp hemen tövbe etmelidir. Çünkü insanlar fanidir ve ölüm kimsenin zannettiği kadar uzak değildir. Tamamı ile pişman olan kullarına her zaman rahmet eden çok bağışlayıcı bir Rableri vardır. Allah u teala dan hiç ümit kesmeden bütün kalbinizle af ile mağfiret dilemeliyiz.
  • Ümmetine tövbe etmenin önemini anlatmak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) ‘‘bir kul günah işledikten sonra o günahından pişman olup, güzelce bir abdest aldıktan sonra, iki rekat namaz kılarak,Allah u teala dan affedilmeyi dilerse yüce Allah mutlaka affeder” buyurduktan sonra, şu ayeti kerimeyi okudu. ”Onlar çirkin günah işledikleri veya her hangi bir günaha girdikleri zaman Allah ı hatırlarlar ve kendilerini affetmesi için ona niyazda bulunurlar. Günahları ise Allah’tan başka affedecek kimdir? Ve onlar işledikleri günah da bile bile ısrar da etmezler.” (Ali İmran (135)

Hangi Durumlarda Tövbe Namazı Kılınır?

  • Hayatı boyunca günahlar içinde dininden ve Rabbin den uzak yaşamış bir insan, günahlarından sıyrılıp yeni tertemiz bir hayata başlamayı dilerse, güzelce bir gusül abdesti alarak tövbe namazı kıldıktan sonra, tam bir pişmanlık ve göz yaşları ile Allah tan af edilmeyi dilerse hiç şüphesiz ki Allah u teala günahlarını affeder. Annesinden yeni doğmuş gibi günahsız ve tertemiz olur.
  • Normal bir Müslüman küçük veya büyük gaflet halinde bir günah işlerse, affedilmesine vesile olması için tövbe namazı kılabilirsiniz.
  • Günah işlememiş olan bir insan, bilmeyerek işlediğim bir günahım varsa, niyeti ile tövbe namazı kılabilir.

Tövbe Namazının Kılınışı

Tövbe Namazı 1. Rekat

Niyet edilir: ” Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Tövbe namazı kılmaya”

Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
Sübhaneke okunur.
Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
“Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel hamd” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Tövbe Namazı 2. Rekat

Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
“Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
“Allah’u Ekber” denir ve oturulur.
– Ettehıyyatü okunur.
– Salli ve Barik duaları okunur.
– Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Şükür secdesi nasıl yapılır: Şükür secdesi aynen tilâvet secdesi gibidir. Abdestli bir şekilde şükür secdesine niyet edilir, eller kaldırılmadan “Allâhüekber” diyerek tekbir alınır, secdeye varılır,  mümkün olduğu kadar uzun secde yapılır, sonra da kalkılır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA